ІСТОРІЯ « ПРОСВІТИ» в с.ЧУКАЛІВКА

Читальня  «Просвіти»  в Чукалівці була створена в 1910 році. Засновниками товариства виступили чукалівчани : Василь Джус , Павло Мороз, Юлія Петраш ,Іван Гаврилів, Степан Циба ,Гнат Мліїв, Василь Гаврилів, Йосиф Марущак , Микола  Вацеба , Дарія Гаврилів.

В 1913 році в селі парохом о. Теодором  Матейком  було засновано «братство тверезості», яке нараховувало 30 членів. Воно проіснувало  до 1925 року і нараховувало 61 членів. « Братерство тверезості» відіграло важливу роль у стримуванні надмірного споживання алкоголю населенням.

В 20 –х  роках поновила свою роботу і читальня «Просвіти»,однак мусимо визнати,що її діяльність особливою інтенсивністю не вирізнялася. Михайло Островерха – організатор «Просвіти» на  Станіславівщині в 1923-1926 роках писав: «Дуже морально містом підточене було тоді село Пациків ; там читальня, за моїх часів ,менше, як клигала й нічого не помагали мої переконання, що треба мати читальню, не лише на папері…Таке ж було і з с. Чукалівкою -недіяльне».

Певний час головою читальні « Просвіти» в селі був Данило Петришин . Як стверджують архівні документи при читальні були: «секції жіночої, дитячої не зорганізовано, аматорського гуртка, хору немає, ніяких національних свят, роковин читальня не святкувала… Будинок читальні не докінчений, освітньої праці в читальні не було від ряду літ».

Заходами Станіславівської  філії  «Просвіти» було доповнено сільську бібліотеку книжками і виписано за її рахунок часописи. В село прибув з організаторською допомогою представник Станіславської  «Просвіти». Було проведено збори і 29 січня 1928 року головою читальні став священик о. Теодор Матейко.

Однак, з незрозумілих причин, допомогу філії « Просвіті» згаданий нами о. Т. Матейко  не прийняв  «…. обкладаючи клеветами та підкопуючи престиж філії знову ввів читальню у стан цілковитого розпорядження.  Вправі  о. Т. Матейко  направив на своїм і на останніх загальних зборах його  знову вибрано головою, але читальня( погрузла у цілковитій бездіяльності)                Однак, в діяльності сільської «Просвіти» з часом наростають позитивні зміни. Уже в 1929 і наступних роках місцева читальня є колективним членом Львівської « Просвіти» і сплачує згідно статуту товариств відповідні фінансові внески.

Поступово зросла кількість членів цього товариства. Серед її найактивніших членів були Петро Пилипів(1903 р. н.), Данило Петришин (1897 р .н.), Данило Гаврилів ( 1892 р. н.), Микола Пиндус ,  Василь Вельган  , Микола Фуштей , Дмитро  Гаврилів, Василь Вацеба , а також  Яковів Василь син Миколи (1894).

Заходами місцевого просвітянського активу було здійснено ряд заходів, що значно збільшили бібліотеку через надходження фінансових коштів. Так, 7 лютого 1938 року, голова читальні Данило Петришин  і його заступник Василь Вельган просили Станіславівське староство дозвіл на проведення 13 лютого « забави з танцями і музикою». Дохід призначався на розширення бібліотеки.

Бібліотекарем в селі в цей час був Кость Іванів (народився 25.03.1902р.н.). Для вивчення бібліотечної справи він їздив на спеціальні курси, які проходили з 28 листопад а по 2 грудня 1937 року в Станіславові.

Традиційним в селі було свято Матері. Останнє відбулося в хаті Гната Пилипіва   23 липня 1939 року. В програму дійства входили: 1). Вступне слово;  2). Декламація віршів Т.Г.Шевченка « Тополя», «Хустина», «Три шляхи»; 3). «День Матері »- сценічна картина в одну дію М.Шостак –Гасюкової  на фрагментах з поезії Уляни Кравченко « Шелести нам барвінку». Кошти вилучені від свята пішли на ремонт будинку « Просвіти».

Після війни, в 1951 році, бібліотека була в хаті Богуна ( яка була біля теперішнього магазину « Марія» по вулиці Шкільна). Бібліотекарем тоді працювала Волосянко Марія Антонівна. З 1958 по 1972 роки з східних областей був направлений спеціаліст бібліотечної справи Когутяк (Пастернак) Таїсія Карпівна. З 1972-1980 рр., в бібліотеці працювали : Міщук Микола Олексійович, Баб’як  Юстина Миколаївна (з 1975 р), Фучко Леся (1978р). А з жовтня 1980 року і по сьогоднішній день Шібель Марія Василівна.

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s